Ürün Sepetinize Başarıyla Eklendi
Ağrı İsyanı’nda İstanbullu Bir Kadın - Halkkitabevi

Ağrı İsyanı’nda İstanbullu Bir Kadın

Stok Kodu
9786057197979
Boyut
13.5x21
Sayfa Sayısı
160
Baskı
1
Basım Tarihi
2023-04
Kapak Türü
Ciltsiz
Kağıt Türü
2. Hamur
75,00TL
%12 İNDİRİM
66,00TL
Taksitli fiyat : 9 x 8,07TL
Stokta var
9786057197979
930428
Ağrı İsyanı’nda İstanbullu Bir Kadın
Ağrı İsyanı’nda İstanbullu Bir Kadın
66.00

Elinizdeki kitap, Cumhuriyet dönemi Kürt tarihinin çok önemli bir kesitine doğrudan tanıklık etmiş olan Yaşar Hanım'ın anılarını ilk kez gün ışığına çıkarıyor.  Ağrı İsyanı'nda Kürt direnişçilerin komutanı olan Hoybun Cemiyetinin liderlerinden İhsan Nuri Paşa ile evliliğinden sonra, Kürtlerin modern Türkiye'nin kuruluş sürecindeki serencamına şahit olan Yaşar Hanım, anlattıklarıyla Cumhuriyet'in yeni Türkiye'sinin ve Türkiye Kürtlerinin ayrıntılı bir resmini çiziyor.

"Yaşar Hanım'ın anılarını bir solukta okudum. Erkek milletinin, 'erkeklik saplantıları', 'ideolojik körlükleri' ve 'endişe kabızlıkları' nedeniyle kıvranıp yazamadıklarına inat, Yaşar Hanım'ın anılarının her satırından 'hakikat' ve 'insan' fışkırır. Yaşar Hanım Hatıratında, sıradan, duru ve tertemiz bir anlatımla bize dönemin olaylarını ve insanlarını tanıtır. Ve belki de en önemlisi, tüm olaylar girdabı içinde, onun İhsan Nuri'ye olan aşkının derinliğini öğrenir, hayran kalırız.
"Elinizdeki kitap bir 'aşk hikayesi' değil; ama siyaset dahil hiçbir şeyin 'aşksız' olamayacağının en önemli göstergesi... Siyasi boyutuyla da Ağrı İsyanı'nı anlamak istiyorsanız, Yaşar Hanım'ı okuyun derim. Çünkü orada tüm çıplaklıkları ile insanlar var. Keşke tüm anıları sadece kadınlar yazsaydı..."   Prof. Dr. Taner Akçam

Kapat