Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Cezmi
Cezmi
Halk Kitabevi
25.00
Olay döngüsü 16. yüzyılda geçmektedir. Roman karakterlerinden Cezmi yiğit bir Osmanlı sipahisi olarak anlatılmaktadır. Cezmi aynı zamanda şair ve bilgili bir insandır. Cezmi cirit oynamada usta bir askerdir.

Roman ilk olarak İstanbul'da başlar Azerbaycan ve İran'da devam edip Tebriz Sarayı'nda sona erer. İran ile Osmanlı İmparatorluğu arasında savaş başlamıştır. Cezmi ise bu savaşa gönüllü asker olarak katılmıştır. Cezmi ile Adil Giray bu savaş vesilesiyle tanışmışlardır. Savaşta Osmanlı orduları üstün gelmektedir fakat Adil Giray ve kardeşi Gazi Giray esir düşmüştür bu noktadan sonra romanın büyük ve önemli bir kısmı Tebriz Sarayı'nda Adil Giray Perihan ve Şehriyar arasında geçmektedir.

Daha sonra bu iki kadın Adil Giray'a aşık olmuştur. Perihan Adil Girayla sevişmiştir ve Osmanlı'nın da desteği ile İran saltanatında söz sahibi olmak istemektedir. Şehriyar ise bunu haber alır. Taraflar arasında ciddi mücadeleler yaşandıktan sonra Perihan Şehriyar ve Adil Giray ölür; Cezmi ise ağır yaralanır. Daha sonra ağır yaralanan Cezmi derviş kılığına girerek ülkesine geri döner.
Kapat