Ürün Sepetinize Başarıyla Eklendi
Dünden Bugüne Atatürk - Cevat Şenol -Halkkitabevi

Dünden Bugüne Atatürk

Stok Kodu
9786059828703
Boyut
13.50x21.00
Sayfa Sayısı
240
Basım Yeri
İstanbul
Baskı
1
Basım Tarihi
2016
Kapak Türü
Ciltsiz
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
9786059828703
491448
Dünden Bugüne Atatürk
Dünden Bugüne Atatürk
Yılmaz Basım
17.50

'Bu eser, Türk milletinin hürriyet ve istiklal fikrinin layemut abidesidir, Bu eseeri vucüda getiren bir milletin evladı, bir ordunun başkumandanı olduğumdan ilelebet mesut ve bahtiyarım.'

Sayın dinleyiciler, gerçek bir destanın kanla ve ateşle yazılmış milli mücadele destanının bazı sayfalarını okuyarak Erzurum'dan Sivas'a ordan Ankara'ya Büyük Millet Meclisine geldik ve savaş alanlarından geçerek İzmir'e ulaştık'

İzmir, Mustafa Kemal Paşa'nın askeri hedefiydi. Bağımsız bir Türk devletini yeniden tarih sahnesine çıkarabilmesi için birinci sırada böyle bir büyük askeri seferin şanlı ve zaferle yapılması lazımdı. Ama, sırada yapılacak başka seferler de vardı.

Onun için, Mustafa Kemal Paşa, İzmir'e girdiği gün kazandığı zaferin büyüklüğüne ve önemine inanarak, fakat bu zaferi yeter görmeyerek şöyle diyecektir.

'Asıl işimiz bundan sonra başlıyor, arkadaşlar.'

Onun, bundan sonra başlamakta olduğunu söylediği asıl iş yanmış ve yıkılmış bir vatan parçasını burda yaşayan insanlarıyla birlikte yeniden ayağa kaldırmaktı..'Yeni bir meclis, yeni bir rejim kurucaktı. En büyük savaşı, bu yeni rejimin, Cumhuriyetin insanlarını yetiştirmek içib vermeye hazırlanıyordu. 500yıldır ' Padişahım çok yaşa' diye bağırmış bir millet, milli iradenin her şeyin üzerinde ve her şeye egemen olduğuna alıştırıp inandıracaktı.

Kapat