Ürün Sepetinize Başarıyla Eklendi
Ekonomik Eşitsizlik - Halkkitabevi

Ekonomik EşitsizlikBir Giriş

Stok Kodu
9786057389749
Boyut
13x19
Sayfa Sayısı
121
Baskı
1
Basım Tarihi
2023-02
Kapak Türü
Ciltsiz
Kağıt Türü
2. Hamur
Orijinal Adı
An Introduction to Economic Inequality
72,00TL
%18 İNDİRİM
59,04TL
Taksitli fiyat : 9 x 7,22TL
Stokta var
9786057389749
925504
Ekonomik Eşitsizlik
Ekonomik Eşitsizlik Bir Giriş
59.04

Ekonomik eşitsizlik, özelikle serbest piyasa ekonomisinin geliştiği ülkelerde son yıllarda birçok siyasî ve sosyal tartışmanın konusu haline geldi. Eşitlikçi anlayışların ortaya koyduğu istatistikler, bakıldığında, çok az sayıdaki zenginin dünya gelirinin ve fiziksel ve finansal servetin çoğuna sahip olduğunu gösteriyor. Hatta durum öyle lanse ediliyor ki zenginlerin gelir ve servet üzerindeki orantısız sahipliği o toplumlardaki düşük yaşam süresi beklentisi, kötü eğitim, akıl hastalığı, obezite, siyasî istikrarsızlık ve diğer sosyal problemlerle ilişkilendiriliyor. Eşitsizliğe karşı çıkanlar servet üzerinden vergi alınmasını, refah devletinin genişletilmesini ve daha yüksek asgarî ücret belirlenmesini talep ediyorlar.

Eamonn Butler, ekonomik eşitsizliğe istatistiksel ve teorik açıdan daha farklı yaklaşmakta ve eşitlikçi anlayışın argümanlarını bilimsel olarak ciddî bir sorgulamaya tâbi tutmaktadır. Butler, ekonomik eşitliğin değil, tam aksine ekonomik eşitsizliğin serbest piyasa toplumlarında herkes için daha fazla zenginlik ürettiğini ve refah politikalarının aslında toplumları ekonomik olarak daha geriye götürdüğünü savunmaktadır. Bunun yanında zenginlik ve gelir modellerinin sıfır toplamlı olmadığını vurgulamaktadır. 

Eşitlik adına yeniden dağıtımın çelişkili olduğunu işaret eden bu kitap ekonomik eşitsizliği serbest piyasa ekonomisi açısından değerlendirmek isteyenler için harika bir kaynak.

Kapat