Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
%45
Felatun Bey ve Rakım Efendi Ahmet Mithat Efendi

Felatun Bey ve Rakım Efendi

Liste Fiyatı : 16,67TL
İndirimli Fiyat : 9,17TL
Kazancınız : 7,50TL
Taksitli fiyat : 9 x 1,12TL
%45
Temin süresi 5 gündür.
9786059350655
519911
Felatun Bey ve Rakım Efendi
Felatun Bey ve Rakım Efendi
Halk Kitabevi
9.17
Mustafa Merakı Efendi'nin oğlu Felatun Bey babası gibi kılık kıyafete düşkün biridir. Varlıklı bir aile çocuğu olduğu için hesapsızca harcar. Ona göre Batılılaşmak; lüks yaşamak şık giyinmek ve eğlenceden eğlenceye koşmaktır.

Felatun Bey yarım yamalak Fransızcasıyla yabancı aileler arasında dolaşmaktan zevk almakta belli bir iş tutmamakta zamanı mağazaları dolaşmakla elbise provaları yaptırmakla eş dost ziyaretleriyle geçirmektedir. Babası ölünce büyük bir mirasa konar; ancak varını yoğunu tanıştığı bir İtalyan kadın oyuncuya yedirir. Baba mirasını hepten tüketince eski aile dostları yardımına koşar ona İstanbul dışında bir iş bulurlar. Felatun Bey büyük bir utançla İstanbul'dan ayrılmak zorunda kalır.

Rakım Efendi Felatun Bey'in tam karşıtı bir tiptir. Küçük yaşta anasız babasız kalmasına çok yoksul olmasına rağmen dadısının yardımıyla kendini çok iyi yetiştirir. Çamaşırcılık yaparak kendisini büyüten dadısına minnettardır; kişilikli bir insan olur. Çok çalışarak Fransızca öğrenir kendisine iyi bir iş bulur yabancılara Türkçe dersleri verir. Evine cariye olarak aldığı Canan'ı eğitir yetiştirir ve sonunda onu severek onunla evlenir. Mutlu bir evlilikleri olur.
Kapat