Ürün Sepetinize Başarıyla Eklendi
Kendi İiçinde ve Kendine Göre Süleyman Nazif - Muhammet Gür -Halkkitab

Kendi İçinde ve Kendine Göre: Süleyman Nazif

Stok Kodu
9789759959814
Boyut
16.50x23.50
Sayfa Sayısı
541
Basım Yeri
İstanbul
Baskı
1
Basım Tarihi
2020-02
Kapak Türü
Ciltsiz
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
54,00TL
%23 İNDİRİM
41,58TL
Taksitli fiyat : 9 x 5,08TL
Temin süresi 5 gündür.
9789759959814
636714
Kendi İçinde ve Kendine Göre: Süleyman Nazif
Kendi İçinde ve Kendine Göre: Süleyman Nazif
Dergah Yayınları
41.58

Süleyman Nazif (1869-1927), Osmanlı Devleti'nin dağılma süreci ile modern Türkiye'nin doğuş ve kimlikarama sancılarının en şiddetli safhalarına tekabül eden bir devirde yaşamıştır. Bu dönem, hem tarihimiz hem deedebiyatımız açısından “kritik” bir süreçtir.

Süleyman Nazif, yıkılışlar ve yapılışlarla dolu bu devri idrak etmişve gelişen hadiselere yalnız kalbiyle, kalemiyle değil gerektiğinde fiilen de iştirak etmiştir.

Ayrıca şair,bürokrat, Jöntürk, gazeteci, vali, hatip, muharrir, siyasî sürgün, cemiyetçi, münekkit ve polemikçi gibikimlikleriyle, yaşadığı dönemin ve sosyo-kültürel çevrenin zengin bir kesitini verebilecek özellikte birşahsiyettir.Yaşadığı dönemde, üslubunun ahenk ve parıltısıyla ünlenen Nazif, ateşli hitabeleri ve vatanî yazılarıyla dahaklı bir şöhret kazanmıştı.

Yalnız çağdaşları değil, sonraki nesil edebiyatçıları da Nazif 'in dil ve üslubundakigüzellik ve ahengi övmekte birleşirler. Onun dil ve üslubunda Osmanlı Türkçesi, imrenilir bir sanat hâlinegelmiş, bazı makale ve şiirleri ise edebiyatımızın en güzel örnekleri arasında yerini almıştır.

Bu çalışmada Süleyman Nazif, münhasıran makale ve mektuplarına göre araştırılmıştır ki eserin yeniliği vorijinalliği buradadır.

Yazarın bütün samimiyet ve“subjektivitesini” yansıtan şahsi mektuplarından dayararlanılarak Fransız edebiyat araştırmalarında hususi bir tür olan “Kendi İçinde ve Kendine Göre” (... Parlui-même) tarzının Türk edebiyatı araştırmaları için orijinal bir örneği ortaya konulmuştur. Böylece SüleymanNazif'in olabildiğince geniş bir bibliyografyası hazırlanarak tamamen kendi eser, makale ve mektuplarına göreyazarın biyografisi birinci ağızdan tespit edilmiş; ayrıca şahsiyet ve fikirlerinin gelişme macerası, “psikobiyografi” şeklinde sunulmuştur.

Kapat