Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Kendini Tutamayan Boşluk Slavoj Zizek

Kendini Tutamayan Boşluk

Liste Fiyatı : 48,00TL
Taksitli fiyat : 9 x 5,87TL
9786053161509
602096
Kendini Tutamayan Boşluk
Kendini Tutamayan Boşluk
Metis Yayıncılık
48.00

Günümüzde en ilginç teorik müdahaleler belli başlı alanların içinden değil açıkça belli bir alana ait olmayan bu alanlar arasında kalan çatlaklardan doğuyorsa eğer en dikkat çekici teorisyenlerden biri de Slavoj Žižek olmalı. Ne çişini ne belini tutabilen bu kitabında Žižek'in geliştirdiği fikirler tam da böyle bir iş görüyor: Felsefe psikanaliz ve siyasal iktisadın eleştirisi arasındaki boşlukları dolduruyor.

Ontolojiden cinsiyetlenmeye cinsiyetlenmeden siyasal iktisadın eleştirisine içkin geçişler üstünde duruyor Žižek: "Üstü çizili Bir'in oluşturduğu ontolojik Boşluk'a ancak cinsiyetlenmenin açmazları üstünden erişmek mümkünken küresel kapitalizmde tekno-bilimsel ilerlemeyle birlikte doğup halen önümüzde duran cinselliğin lağvedilmesi yani bizatihi 'insan doğasının' değişmesi ihtimali de bizi odak noktasını siyasal iktisadın eleştirisine kaydırmak durumunda bırakmaktadır."

Alenka Zupancic'in yeni yayımladığımız Cinsellik Nedir? kitabıyla kurduğu diyalogdan hareketle ontolojinin sınırına radikal olumsuzluğu cisimleştiren fazlalık bir unsur varlık düzenine nakşedildiği haliyle cinsiyet farkı antagonizması üstünden yaklaşıyor Žižek. İktisadi-felsefi bir perspektiften önce bu ontolojik fazladan Marx'ın artı-değerine oradan da Lacan'ın artı-keyif kavramına uzanıyor.
Tuhaf bir kitap bu. Spinoza'nın Etika'sında karşımıza çıkan paradoksu hatırlatıyor: Bir yandan varlığın temel yapısı gibi "ebedi" konulara odaklanırken diğer yandan Pokémon Go oyunundan popüler televizyon dizisi Castle'a kadar çeşitli örneklerle güncel meseleler üstüne gayet spesifik birçok tartışmaya giriyor.

Kapat