Ürün Sepetinize Başarıyla Eklendi
Kürtlerin ve Kürtçenin Tarihi - Halkkitabevi

Kürtlerin ve Kürtçenin Tarihi

Stok Kodu
9786051912608
Boyut
13.5x21
Sayfa Sayısı
1
Baskı
1
Basım Tarihi
2023
Kapak Türü
Ciltsiz
Kağıt Türü
2. Hamur
9786051912608
938362
Kürtlerin ve Kürtçenin Tarihi
Kürtlerin ve Kürtçenin Tarihi
127.50

Kürt dili direnç gösteren karakterleri ile yüz yıllardır bir çok badireler atlatmış, çeşitli devletlerin ve kavimlerin asimilasyonuna rağmen masallar, destanlar, dengbejler ve diğer kültür öğeleriyle nesilden nesile aktarılarak yüzyıllar boyunca varlığını koruyabilmiş günümüze kadar gelebilmiştir. Bu anlamda Kürt halkının ve Kürt kültürünün milli dilidir. Dil bilimcilerin ve etnologlar Kürt dilini araştırıp incelerken onun yalnızca dil yapısını incelemekle yetinmemeleri Kürt dilinin ayrılmaz bütünlüğünü oluşturan tarihini, kültürünü ve sanatını da incelemeleri gerekmektedir.
Kürtler, Sümerlerden daha eski bir halktır. Bu gerçeği bütün tarihçiler bilmektedir. Bu şimdiye kadar bulunan eski Sümer, Akad, Babil, Hitit, Mısır, Asur ve diğer uygarlıkların bıraktığı eserlerde ve özellikle yazının bulunuşuyla beraber antik dönemlerden günümüze gelen kil tabletlerde açıkça yazılıdır.
Bölgemizdeki pek çok dili yalnızca arkeolojik bulgulardan görüp öğreniyoruz. Bu dillerin çoğu tarihsel gelişimleri sürecinde çeşitli nedenlerle kaybolmuş ve unutulmuşlardır. Kürt dili hayranlık uyandırıcı bir şekilde, kendi geçmişinin mucizevi bir varlığı olarak 5.000 yıl öncesinden bu güne ulaşabilmiştir. Bu yönüyle özünü muhafaza ederek günümüze gelebilen tek ve en yaşlı dildir. Kürtlerin tarihi, dünyada gelip giden çoğu uygarlıkların da dahil olduğu, Dünya tarihine ve kültürüne beşiklik ve ev sahipliği yapmış bir tarihtir.

 

Kapat