Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
%31
Kutadgu Bilig'e Göre Türk Hükümdarlık Sanatı Erkan Göksu

Kutadgu Bilig'e Göre Türk Hükümdarlık Sanatı

Liste Fiyatı : 28,00TL
İndirimli Fiyat : 19,32TL
Kazancınız : 8,68TL
Taksitli fiyat : 9 x 2,36TL
%31
Temin süresi 5 gündür.
9786057635037
611957
Kutadgu Bilig'e Göre Türk Hükümdarlık Sanatı
Kutadgu Bilig'e Göre Türk Hükümdarlık Sanatı
Kronik Kitap
19.32

Türk devlet tasavvurunda hâkimiyetin menşei ve meşruiyeti nasıl tanımlanıyordu? İlk Türk devletlerindeki hâkimiyet anlayışı nasıldı? Merkeziyetçi devlet anlayışıyla ne amaçlanıyordu? Türk hükümdarlarının genel özellikleri neydi? Fârâbî ve Nizâmü'l-mülk'e göre bir hükümdarda olması gereken özellikler nelerdi? Kutadgu Bilig Türk hükümdarlık sanatına dair neler söylüyor?

Türk tarihçilerinin başvurduğu en önemli metinlerin başında gelen Kutadgu Bilig yalnız edebî özellikleriyle değil içerdiği konular itibarıyla da oldukça önemli bir eserdir. Türkçenin barındırdığı dil zenginliğini sunmasıyla her okuru hayran bırakan Kutadgu Bilig; Türk kültür ve medeniyetini devlet ve idare felsefesini toplumsal ve ekonomik yaşamını dinî ve tecrübî hayatını en derin ve hassas yönleriyle sunmaktadır.

Daha önce yayınevimiz tarafından neşredilen Kutadgu Bilig'e Göre Türk Savaş Sanatı adlı çalışmasıyla kadim Türk düşüncesindeki savaş prensiplerini Kutadgu Bilig ışığında göstermiş olan Erkan Göksu bu kez yine aynı kaynaktan beslenerek Türklerin hükümdarlık anlayışını ve prensiplerini ortaya döküyor. Eserde tıpkı savaş bahsinde olduğu gibi Türklerin hükümdarlığı da bir sanat olarak kabul ettikleri ve hakimiyeti bu şekilde icra ettikleri ortaya çıkıyor. Türk kültürünün mazisi hâli ve istikbâli hakkındaki yorumların izahından sonra "mutluluk veren bilgi mi yoksa devleti idare etme ya da hükümdarlık bilgisi mi?" sorusunu da gündeme taşıyor.

Kutadgu Bilig'e Göre Türk Hükümdarlık Sanatı Göksu'nun kaleminden Türklerin hangi vazgeçilmez esaslar doğrultusunda hükmettiklerini gözler önüne seren bir başucu eseri...

Kapat