Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
Türkiye Komünist Partisi Yayınlarında Kürtler Fevzi Karadeniz Türkiye Komünist Partisi Yayınlarında Kürtler Fevzi Karadeniz

Türkiye Komünist Partisi Yayınlarında Kürtler

Liste Fiyatı : 36,11TL
Taksitli fiyat : 9 x 4,41TL
Türkiye Komünist Partisi Yayınlarında Kürtler
Türkiye Komünist Partisi Yayınlarında Kürtler
Belge Yayınları
36.11

Türkiye Komünist Partisi Türk Kürt Ermeni Laz Rum Çerkes diğer ulus ve azınlıklardan gelme komünistlerin ilk partisi. Bunların ortak değeri. Ayrıca görülecek ki TKP başka bazı konularda da "ilk." Kürtlere statü olarak özerkliği ilk öneren anadilde eğitimi ilk savunan ve ilk Kürtçe radyo yayını yapan partidir. Tabii Türkiye'den söz ediyoruz.

-Fevzi Karadeniz-

Türkiye Cumhuriyeti Türk-İslam ideolojisine dayalı bir ulus-devlet olarak kuruldu. Toplum Türklerden ya da Türk olmayı benimseyenlerden oluşacaktı. Ne var ki bunun gerçekleştirmenin önünde iki büyük engel vardı: Biri Lozan'da azınlık olarak tanınan gayrimüslim halklar diğeri de Türk olmayan Müslüman halklardı. Gayrimüslimleri Türkleştirmek söz konusu olamazdı. Ama başta Kürtler olmak üzere Müslüman fakat Türk olmayan halkları asimle ederek Türkleştirmek mümkün görünüyordu.

Türk olmayan Müslüman Kürtlerin Türkleşerek asimle olmaları gerçekleşememiş... Alınan bütün önlemlere karşın ulusal demokratik taleplerini sürdüren Kürtler Türk ulus-devlet projesinin gerçekleşmesine engel olmaya devam ediyor. Yüzyıla yakın bir süre boyunca ulus-devletin önündeki Kürt engelini aşmak ya da bugünkü deyimle Kürt Sorunu'nu çözmek için inişli çıkışlı pek çok yöntem uygulandı. Kürt varlığının inkârı dil yasağı sürgünler faili meçhul cinayetler köylerin ortadan kaldırılması vb yöntemler başarısız olunca denenen sözde barış müzakereleri de sonuçsuz kaldı. Ve bugün yeniden Kürt diye bir halkın olmadığı herkesin Türk olduğu iddiasına dayalı inkâr politikasına dönüldü. 1930'larda olduğu gibi bugün de Kürtlerin varlığından dilinden ve kültüründen söz etmek suç sayılmakta ve ceza tehdidi altıda tutulmaktadır.

TKP daha 1920'de yaptığı ilk kongrede Kürt Sorunu'nun insani yöntemlerle ve kalıcı biçimde çözümünün mümkün olduğunu göstermiştir. Değerli dostum Fevzi Karadeniz'in büyük bir emekle hazırladığı TKP Yayınlarında Kürtler adlı kitap TKP'nin Kürt Sorunu'na nasıl yaklaştığını ve önerdiği kalıcı çözüm yöntemini açıkça göstermektedir. Şimdi ulus-devlet yapılanmasının çözemediği Kürt Sorunu'nu insani yöntemlerle ve halka acı çektirmeden nasıl çözülebileceğini Fevzi Karadeniz'in TKP Yayınlarında Kürtler kitabından izleyelim.

-Tarık Ziya Ekinci-

Kapat