Ürün Sepetinize Başarıyla Eklendi
Türkiye'de Kapitalizmin Gelişmesi ve Sosyal Sınıflar - Ali Gevgilili -

Türkiye'de Kapitalizmin Gelişmesi ve Sosyal Sınıflar

Stok Kodu
3990000020187
Boyut
13.50x19.50
Sayfa Sayısı
118
Basım Yeri
İstanbul
Baskı
1
Basım Tarihi
1989
Resimleyen
1ed5025efaeb440d86e60a4c24f606e2
Kapak Türü
Ciltsiz
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
3990000020187
738572
Türkiye'de Kapitalizmin Gelişmesi ve Sosyal Sınıflar
Türkiye'de Kapitalizmin Gelişmesi ve Sosyal Sınıflar
Bağlam Yayınları
11.90

''İnsan Soyu'nun binlerce yıllık gelişim sürecinde, kapitalizm toplumların önüne kendisinden önceki bütün ekonomik, sosyal, politik ve kültürel ayak bağlarını silip süpürerek, tarihi ilerleten ve değiştiren bir güç olarak çıktı.

Feodal Batı Avrupa toplumlarının bağrından devrimci bir sınıf halinde tarih sahnesine yükselen burjuvazi, kapitalist üretim tarzında, üretimi sürekli değişikliğe uğratan, sosyal koşulları durmaksızın alt üst eden araçları buldu.

Çağdaş dünya sanayisini ve pazarını yaratan kapitalizme, en azından yarattığı bu büyük sıçrama dolayısıyla, insanlık tarihi çok şey borçludur. Schumpeter, kapitalizm'den bahsetmenin, bir gelişim ya da değişim olmadan söz açmak anlamını taşıdığını söyler.

Kapitalizmin durgun olmayan niteliği, özellikle sosyal bakımdan son derece önemli bir unsurdur. Bir toplumu ekonomik geriliğe mahkûm kılan nedenlerin başında, çokluk, içe kapalı, statik bir yapı gelir. Bu yapının kırılışı ve toplumda yeni dinamiklerin ortaya çıkışı, tarihsel olarak, dünyada kapitalizmin gelişimiyle paralel gitmiştir.

Schumpeter'in de belirttiği gibi, "Kaptalist mekanizmayı çalıştıran ve çalışmasını devam ettirten; yeni tüketim maddeleri, yeni üretim yöntemleri, yeni ulaşım metodları, yeni pazarlar, yeni endüstriyel örgütlenmelerin tipleri ve çeşitleridir. Bütün bunlar, kapitalist teşebbüs tarafından yaratılmıştır."

Kapat