Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
%32
Üç Örnek Öykü ve Bir Önsöz Yıldız Ersoy Canpolat

Üç Örnek Öykü ve Bir Önsöz

Liste Fiyatı : 10,00TL
İndirimli Fiyat : 6,80TL
Kazancınız : 3,20TL
Taksitli fiyat : 9 x 0,83TL
%32
Temin süresi 5 gündür.
9786053600725
468267
Üç Örnek Öykü ve Bir Önsöz
Üç Örnek Öykü ve Bir Önsöz
Kabe Basın Yayın Dağıtım
6.80
Laín Entralgo'nun "İspanyol bilincinin ve kişiliğinin uyanışı" biçiminde nitelediği "98 Kuşağı" yazarlarından Miguel de Unamuno (1864-1936) Madrid Complutense Üniversitesi'nde felsefe doktorasını tamamladıktan sonra atandığı Salamanca Üniversitesi'nde ders verirken bir yandan da deneme ve makalelerini yayımlamaya başladı. Yönetim karşıtı yazıları yüzünden işine son verildi ve Fuerteventura Adası'na sürüldü. Ancak 1931'de Cumhuriyet'in kuruluşuyla aynı üniversiteye rektör olarak atandı.

Unamuno'ya göre makineleşme insanı kişiliksizleştirmiştir teknolojinin girmediği bir evren arar; uygarlığa karşıdır. İç konuşmaları James Joyce'dan daha önce kullanmıştır.
Kimi zaman da kişiler yazar ve okuyucu karşılıklı konuşur ve tartışırlar. Unamuno roman bilimselliği ile alay eder yazınsal yapıtların yazarın belli başlı önsezilerini açıklamak için birer araç olduklarını ileri sürer. Kimi yapıtlarında ölümsüzlük özlemi ağır basar kimi zaman Tanrı'ya başkaldırır kimi zaman da yazgıya boyun eğer. Tüm eserlerinde zengin ve özenli bir dil kullanır; kaba çirkin sözcükleri ancak deli dolu kişilerine söyleterek kusursuz bir denge tutturmuştur.
Kapat