Ürün Sepetinize Başarıyla Eklendi
Uygulamaya Yönelik Yargıtay ve BAM Kararları Işığında Kat Mülkiyeti Hu

Uygulamaya Yönelik Yargıtay ve BAM Kararları Işığında Kat Mülkiyeti Hukuku ve Kentsel Dönüşüm (Ciltli)

Stok Kodu
9786257277457
Boyut
14x20
Sayfa Sayısı
1295
Baskı
1
Basım Tarihi
2021-01
Resimleyen
17a46d5d6be448bb9f21b491558b7a21
Kapak Türü
Ciltli
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
9786257277457
790969
Uygulamaya Yönelik Yargıtay ve BAM Kararları Işığında Kat Mülkiyeti Hukuku ve Kentsel Dönüşüm (Ciltli)
Uygulamaya Yönelik Yargıtay ve BAM Kararları Işığında Kat Mülkiyeti Hukuku ve Kentsel Dönüşüm (Ciltli)
572.30

Günümüzde yaşanan sosyal ve ekonomik değişim ve gelişmelerin sonucunda şehir nüfusundaki artış ile birlikte toplu yaşam ve iş alanlarına duyulan ihtiyaç da aynı oranda artırmıştır. Bu ihtiyacın karşılanmasına yönelik olarak oluşturulan yaşam alanlarında birlikte yaşamanın gerekliliği birtakım kuralların bulunmasını zorunlu kılmaktadır.

Toplu yapılar, apartmanlar veya siteler; kat malikleri, kiracılar veya diğer kullananlar için belirli kurallara uyulması gereken yerleşim yerleri olup bu yerlerin yönetim esasları, buralarda yaşayan kişilerin borçları, hakları, ortak alanlarda uymaları gereken kurallar, giderlere katılma gibi yükümlülükleri kat mülkiyeti hukuku ile ayrıntılı olarak düzenlenmiştir.

Kat mülkiyeti hukuku alanında temel kanun olan 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu birtakım uyulması gereken zorunlu kuralları düzenlemekle beraber, kat mülkiyetinde, hukukun temel ilkelerinden biri olan sözleşme özgürlüğü ön plandadır. Başka bir ifadeyle, Kanun uyulması zorunlu emredici kuralları belirlemiş ve bunun dışındaki tüm hususları kat maliklerinin onayladığı bir yönetim planı içinde düzenlemelerine imkan tanımıştır. Kat maliklerinin birlikte yaşamlarını doğrudan veya dolaylı olarak ilgilendiren ve etkileyen birçok konuyu sözleşme özgürlüğü çerçevesinde yönetim planında düzenleyebilirler. Bu noktada hiç şüphesiz kat mülkiyeti hukuku olarak adlandırdığımız düzenlemelerin önemi daha da artmaktadır.

Kitapta; yargı kararları ışığında, kat mülkiyeti ve kat irtifakının kurulması, ortak yerlerden faydalanma ve oranı, ortak yerlere el atılması ve eski hale iade, kat malikleri kurulu toplantısı ve toplantı zamanı, faydalı ve lüks masraflar ile kat maliklerinin masraflara katılımı, toplu yapılarda ortak yer kullanımı ve toplu yapılarda yönetim planı ve değiştirilmesi başta olmak üzere birçok konuda uygulamaya dönük ayrıntılı açıklamalara ve tartışmalara yer verilmiştir.

Uygulamaya Yönelik Yargıtay ve Bam Kararları Işığında Kat Mülkiyeti Hukuku adlı bu eserin, uygulamanın içinde olan yargıçlar ve avukatlar başta olmak üzere, kat mülkiyeti ve toplu yapı düzeni içinde yaşayan herkesin yararlanabileceği, özellikle kat mülkiyetinden kaynaklı anlaşmazlıkların çözümünde başvurabileceği bir kaynak olarak faydalı olmasını dilerim.

Kapat