Ürün Sepetinize Başarıyla Eklendi
Evrensel Değerlerin Yüce Simgesi Hz. Ali - Halkkitabevi

Evrensel Değerlerin Yüce Simgesi Hz. Ali

Stok Kodu
9786054454310
Boyut
14x20
Sayfa Sayısı
328
Basım Tarihi
2015
Resimleyen
0b96185002e0434c9cdcfeee49cf2a38
Kapak Türü
Ciltsiz
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
175,00TL
%15 İNDİRİM
148,75TL
Taksitli fiyat : 9 x 18,18TL
Stokta var
9786054454310
389862
Evrensel Değerlerin Yüce Simgesi Hz. Ali
Evrensel Değerlerin Yüce Simgesi Hz. Ali
148.75

Bilindiği gibi Hz. Muhammed doğmadan önce bazı rahipler onun doğacağını müjdelemiştir. Benzer şekilde, Hz. Ali‘nin doğacağını da bazı rahipler müjdelemiştir. Cabir b. Abdullah der ki:

Allah‘ın Resulü‘ne Ali b. Ebî Tâlib‘in nasıl doğduğunu sor-dum. Bana şu cevabı verdi: Bana bu soruyu sormakla, dünyaya gelenlerin en hayırlısını ve Hz. İsa‘ya en çok benzeyenini sor-muş oldun. Yüce Allah, Ali‘yi benim nurumdan yarattı, beni de kendi nurundan. Her ikimizin nuru aynı nurdandır. Yüce Allah daha sonra ikimizin nurunu Hz. Âdem‘in soyundan temiz belle-re ve temiz karınlara aktardı. Ben nereye aktarıldıysam Ali de hep benimleydi. Sonunda ben en temiz karına, Âmine‘nin kar-nına yerleştim. Ali de en temiz karına, Fâtıma bt. Esad‘ın karnı-na yerleşti. Zamanımızda adı Mubrim b. Du?ayb b. Şakbân olan bir zahit vardı. Allah‘a 270 yıl ibadet etmiş, O‘ndan hiçbir şey dilememişti. Ebû Tâlib‘i görünce ayağa kalktı, onu başından öptü ve yanına oturttu. Ona kim olduğunu sordu. Onun Ku-reyş‘ten olduğunu öğrenince ona hangi koldan olduğunu sordu. Ondan ?Hâşimoğulları?? cevabını alınca birden ayağa kalktı, Ebû Tâlib‘i tekrar başından öperek ona şöyle dedi: ?Yücelerin yücesi Allah bana bir ilham verdi. Ebû Tâlib sordu: ?Nasıl bir ilham? Mubrim dedi ki: ?Senin sulbünden doğacak bir çocuk! O, yüce Allah‘ın dostudur. Ali‘nin doğduğu gece yeryüzü aydınlandı. Ebû Tâlib insanlara şöyle seslendi: ?Ey insanlar!

Kâbe‘de Allah‘ın dostu dünyaya geldi.

Bu durum karşısında şaşırıyorsak, bu, müminlerin aramakla yükümlü olduğu gerçeğin farkında olmadığımızı gösterir. Bu gerçeği fark ettiğimizde, Peygamber‘imizin Hz. Ali için söyle-diği şu sözleri daha iyi anlayacağız: ?Onu sevmek beni sevmek-tir, ona düşmanlık bana düşmanlıktır. Ona eziyet bana eziyettir, ona karşı savaş bana karşı savaştır, onunla barış benimle barış-tır, ona itaat bana itaattir.?? Bu sayede, Hz. Ali‘yi diğerleriyle kıyaslamanın ne kadar büyük bir hata ve kör bir cehalet olduğu-nu göreceğiz. Çünkü Hz. Ali, Allah‘ın nurlarından bir nurdur. Onu başkalarıyla kıyaslayan, Allah‘ın yücelttiğini alçaltmış ve alçalttığını yüceltmiş olur.

Hz. Muhammed ve Hz. Ali aynı nurdandır.

Kapat