Ürün Sepetinize Başarıyla Eklendi
İstanbul - Halkkitabevi

İstanbulAra Güler Fotoğraflarını İlk Kez Öykülerle Anlattı

Stok Kodu
9786058881303
Sayfa Sayısı
120
Basım Tarihi
2012
Kapak Türü
Karton Kapak
Dili
Türkçe
9786058881303
538883
İstanbul
İstanbul Ara Güler Fotoğraflarını İlk Kez Öykülerle Anlattı
45.00
"Hayat ya bir aşktır ya bir tesadüf belki de bir hatıradır..."

Point Hotel'in fotoğraf koleksiyonundan seçilen Ara Güler'in İstanbul fotoğrafları özel bir basımla kitaplaştırıldı. Albümdeki giriş yazısında Ara Güler tarih boyunca Roma Bizans ve Osmanlı gibi İmparatorluklara başkentlik yapmış olan İstanbul'u 'deli saraylı'ya benzettiğini söylüyor. Kendi tarihinin bütün renklerini üzerine giyinmiş bir deli saraylı olarak tarif ediyor İstanbul'u.

İmparatorlukların gözdesi İstanbul hiçbir dönemde cazibesini yitirmedi. Benzersiz güzellikleri ve zenginliğiyle iktidar sevdalılarını peşinden sürükledi. Birbirinden farklı kültürlere ev sahipliği yaptı. Farklı kültürleri bünyesine alarak dokusunu zenginleştirdi.
Bugün de aynı şekilde ilgi çekiyor İstanbul. Dikkatli gözler İstanbul'un her sokağında farklı bir zenginlik bulabiliyor. Ruhu o denli zengindir İstanbul'un meraklılarını sürprizleriyle mutlu etmesini bilir.

Modernleşmeyle birlikte kendi yaşama biçimimizi de şehre dâhil etmeye başladık. İstanbul'un tarihi dokusunu İstanbul'un ruhunu görmezden gelmeye hatta unutmaya başladık. Şehir kalabalıklaştıkça ruhu da kaybolmaya başladı. Ara Güler'in deli saraylısı ister istemez herhangi bir metropole dönüşmeye başladı. Hal böyle olunca Ara Güler'in anları ölümsüzleştirdiği İstanbul fotoğrafları çok daha anlamlı çok daha değerli görünüyor bizlere.
Point Hotel Taksim'deki ilk tesisini açarken misafirlerine İstanbul'un ruhunu sunabilmeye dikkat etmiş. Modern bir binaya İstanbul'un derinliğini katabilmek için otelin iç mekânlarına Ara Güler'in seçtiği İstanbul fotoğrafları yerleştirilmiş. Fotoğrafları bizzat Ara Güler seçmiş ve yerleştirmiş. Otelde sergilenen fotoğraflarla otele gelen misafirlerine İstanbul'un insanı tarihi ve dokusu içerikli bir sergiyi seyredebilme imkânı sunan Point Hotel bu fotoğraflardan oluşan bir seçkiyi kitaplaştırdı.

Fotoğraf albümünde yer alan her bir fotoğrafın yanında Ara Güler'in kaleminden o fotoğrafın hikâyesini okuyabileceğiniz metinlere de yer verilmiş. Bu albümle sayesinde Ara Güler'in fotoğraflarını Ara Güler'in anlatımı eşliğinde görebilme imkânımız olacak.
Kapat