Ürün Sepetinize Başarıyla Eklendi
İstanbul Açık Şehir - Halkkitabevi

İstanbul Açık ŞehirKentsel Modernliğin Endişelerini Sergilemek

Stok Kodu
9786053162346
Boyut
13x20
Sayfa Sayısı
256
Basım Yeri
İstanbul
Baskı
1
Basım Tarihi
2021-09
Resimleyen
49dbdba510d249c8805e348a8d68d4b0
Kapak Türü
Ciltsiz
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
184,00TL
%12 İNDİRİM
161,92TL
Taksitli fiyat : 9 x 19,79TL
Stokta var
9786053162346
820140
İstanbul Açık Şehir
İstanbul Açık Şehir Kentsel Modernliğin Endişelerini Sergilemek
161.92

Kent teorisi modernliği alışılagelmiş şekliyle şehre, belirli öznellik biçimlerinin tarihsel olarak ortaya çıkışına ve kültür, sanat ve mimarideki önemli gelişmelerin yükselişine bağlar. Bu da genellikle on dokuzuncu yüzyılda ve yirminci yüzyılın başlarında Avrupa ve Amerika'nın belli başlı metropollerindeki teknolojik, ekonomik ve toplumsal dönüşümlerin sonucu olarak değerlendirilir. Buna karşılık, modern dönemde Batılı olmayan şehirlere genellikle Batılılaşma ve gelişme merceğinden bakılır. Bu “diğer” şehirlerdeki kentsel modernliği nasıl anlamalıyız?

İstanbul Açık Şehir, İstanbulluların şehirlerini tartışırken, hayal ederken, inşa ederken ve tüketirken kendilerini nasıl tanımladıklarını inceleyerek kültürel yaratıcılığı vurgulamayı amaçlıyor. Yazılı basına ve fotoğraflara, filmlere, mimari miras sergilerine ve tema parkları na odaklanan kitap ortak temsil pratikleri aracılığıyla bu popüler tasvirler arasındaki bağlantıları araştırıyor. Türeli kentsel modernliğe farklı bir bakış açısı öneren kitabı hakkında şunu söylüyor:

“Şehrin geçmişinin çağrıştırılması yoluyla geleceğinin tanımlanması ve tartışılması hakkındadır bu kitap: Geçmişe ait hayal ve imgeler de, geleceğe dair tahayyüller de, esasen bugüne ait yorumlardır, bugünün endişelerine istinaden üretilirler ve bugünü anlamak için kullanılabilirler. Bu varsayımdan hareketle, bu çalışma ‘İstanbul'un hangi geçmiş(ler)i nasıl dolaşıma giriyor ve yorumlanıyor?' sorusunu kentin görsel temsilleri üzerinden incelemeyi amaçlıyor.”

Istanbul Açık Şehir, kent araştırmacılarının ve tarihçilerinin, kültür araştırmacılarının, sanat tarihçileri ve antropologların yanı sıra planlamacıların, mimarların ve sanatçıların ilgisini çekecek özelliklere sahip.

Kapat