Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
%40
Johannes Gutenberg-Bilimin Öncüleri Turan Tektaş

Johannes Gutenberg-Bilimin Öncüleri

Liste Fiyatı : 16,00TL
İndirimli Fiyat : 9,60TL
Kazancınız : 6,40TL
Taksitli fiyat : 9 x 1,17TL
%40
Temin süresi 5 gündür.
9786057522870
627776
Johannes Gutenberg-Bilimin Öncüleri
Johannes Gutenberg-Bilimin Öncüleri
Parola Yayınları
9.60

Gutenberg'in ailesi oldukça varlıklıydı. Babası Friele ve amcası Başpiskopos'un para yapımı atölyelerinde görevliydiler ve büyük olasılıkla Johann ince metal işçiliğini orada öğrendi. Para üretmek altının çok dikkatli ve ölçülü dökümünü ve damgalanmasını gerektiriyordu.

Ayrıca orada çalışanlar metalleri ısıyı döküm odalarını kullanmayı iyi bilirler boyaları ve baskı gereçlerini tanırlardı.

Johann Başpiskopos'un darphanesinde altın ve gümüşün para yapılmak üzere eritilip döküm odalarında kalıplara döküldüğünü soğutulduğunu ve sonunda cilalandığını dikkatle izlemişti. Mutlaka ilk kez orada ileride ona para değilse de ün kazandıracak mesleğinin kokusunu almıştı.

Gutenberg yirmi beş yıl sonra ilk kitabını basmasına olanak tanıyacak baskı deneylerine başlamıştı. Gutenberg'in bastığı bu ilk kitap o kadar iyi basılmıştı ve o kadar mükemmele yakın bir kopyaydı ki ilk çalışması olamazdı. O aşamada birçok teknik sorunu artık çözmüştü ve bu yüzden baskı işi hemen hemen dört yüz yıl boyunca aynen sürüp gitti.

Kapat