Ürün Sepetinize Başarıyla Eklendi
Küresel Kuşatma Karşısında İnsan - Halkkitabevi

Küresel Kuşatma Karşısında İnsan

Stok Kodu
9756065311
Sayfa Sayısı
184
Basım Tarihi
2008
Kapak Türü
Karton Kapak
Dili
Türkçe
9756065311
617111
Küresel Kuşatma Karşısında İnsan
Küresel Kuşatma Karşısında İnsan
8.08
Manuel Castells The Wall Street Journal tarafından 'sanal alemin ilk büyük filozofu' olarak nitelendirilirken The Guardian onu 'çağımızın en mümtaz düşünürlerinden biri' olarak tarif etmiştir. Anthony Giddens ve Peter Hall ise onu Max Weber ve Karl Marx'a benzetmiştir.

Perestroika'nın hazırlayıcılarından olan Castells halen Şehir Sosyolojisi ve Enformasyon Devrimi üzerine eserler vermekte enformasyon (bilgi) çağının toplumsal ve ekonomik dinamiklerini gözler önüne sermeye çalışmaktadır.

Castells'e göre küresel ekonomiyi karakterize eden şey anında gerçekleşen enformasyon sermaye ve kültürel iletişim akışı ve alış-verişidir. Bu akışlar hem tüketimi hem de üretimi biçimlendirmektedir. Castells yenileşme ile uygulamayı ve enformasyon ağlarının dışında kalan tüm ülke ve milletleri marjinalleştiren ve onları gereksiz bir konuma sürüklemekle tehdit eden küreselleşme süreçlerini tasvir etmektedir.

Küresel ağın toplumları ve milletleri içine hızla çektiği çağımızda bireyin yeni çıkış yolları arayışına ışık tutan Castells elinizdeki derleme ile Türk okuyucusuna merhaba demektedir. Alaine Touraine Craig Calhoun David Lyon Anthony Giddens ve Mustafa Armağan'ın bu büyük düşünürü anlamaya yönelik yazılarına Castells'in kendi yazıları eşlik ediyor. Böylece bir tartışma platformuna dönüşen kitap yalnız Castells'in düşüncelerini değil İslâmcılıktan Milliyetçiliğe Bosna katliamından 'Ağ Toplumu'na kadar geniş bir alanı aydınlatıyor.
Kapat