Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
%23
Yeni
RAUF ORBAY Rahmi Aygün

Milli Mücadele KahramanıRauf Orbay

Liste Fiyatı : 25,00 TL
İndirimli Fiyat : 19,23 TL
Kazancınız : 5,77 TL
Rauf Orbay
Rauf Orbay Milli Mücadele Kahramanı
Halk Kitabevi
19.23

Balkan Savaşları başladığında Hamidiye kruvazöründe süvari olan Hüseyin Rauf Orbay denizci bir aileye mensuptur. Kendisi de bir deniz subayı olan Hüseyin Rauf Orbay II. Abdülhamit'in son döneminde yetişen II. Meşrutiyet'ten cumhuriyete Türk milletinin kaderi üzerinde söz ve emek sahibi olmuş bir neslin Milli Mücadele'nin öncü kahramanlarından biridir.

Yaptığı önemli görevden dolayı "Hamidiye Kahramanı" olarak tanınan Hüseyin Rauf Orbay Milli Mücadele'de Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın en yakın mücadele arkadaşlarından olmuştur. Gazi Mustafa Kemal Paşa Hüseyin Rauf Orbay'a yazdığı bir mektupta "Benim çok muhterem kardeşim ve Türkiye'yi kurtarmakta hakiki yardımcı ve zahir kardeşim Hüseyin Rauf 'a" diyerek gözünde Hüseyin Rauf Orbay'ın nasıl biri olduğunu ortaya koymuştur.

"Milli Mücadele" dönemini incelediğimizde o dönemin hemen bütün paşalarının lider ruhlu insanlar olduğunu görüyoruz. Buna rağmen her biri söz konusu vatan savunması olduğunda her türlü haklarından fedakârlık yapmasını da bilmişlerdir. Hüseyin Rauf Orbay da "Milli Mücadele"de fedakârlığın en büyük örneklerini sergileyerek Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın komutasında yurdumuzun düşman işgalinden kurtarılmasında görev almıştır.

Kapat