Ürün Sepetinize Başarıyla Eklendi
Siyaset Bilimi'nde Kuram - Yöntem - Güncel Yaklaşımlar - Halkkitabevi

Siyaset Bilimi'nde Kuram - Yöntem - Güncel Yaklaşımlar

Stok Kodu
9786055193355
Boyut
16x24
Sayfa Sayısı
482
Baskı
2
Basım Tarihi
2013-09
Resimleyen
77386d374bf7491684c19e29d1636ee7
Kapak Türü
Ciltsiz
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
9786055193355
364641
Siyaset Bilimi'nde Kuram - Yöntem - Güncel Yaklaşımlar
Siyaset Bilimi'nde Kuram - Yöntem - Güncel Yaklaşımlar
43.50

Bazen toplumda siyasetin kötülükler alanı olduğuna dair yanlış bir kanı yankılanır. Siyasal alan, sivil toplumu barındıran özel alanlar bütünlüğüyle beraber, toplumsal mücadele alanı ve tarihin sahnesini oluşturduğundan, toplumsal kesimler arası çatışma yoğunlaştığında siyasal alan, katlanılmaz sertlikte bir hesaplaşma sahasına dönüşebilir. Bu alanda "kötülükler alanı" anlayışı haklılık kazanabilir. Oysa aynı alan, çözümün de alanıdır.

Dolayısıyla yurttaşların siyasetten korkmak / kaçınmak yerine, ona olan inançlarını tazeleyip, karşılıklı saygıya dayalı mücadele alanını tekrar kurmaları gerekmektedir. Zira siyasal alan ne denli acımasızsa, soğukkanlı siyaset adamları yerlerini ne denli demagoglara kaptırmışlarsa, siyasal sisteme iletecekleri mantıklı taleplerle düzeltme işlemini gerçekleştirecek, yine yurttaşların özbilinci ve mücadele alanında yerlerini alış şeklidir.

Doğallayın, "Siyaset Bilimi'nde Kuram- Yöntem- Güncel Yaklaşımlar" hem bir siyaset bilimi ders kitabı, hem de siyaset üzerinde yazılmış bir genel kültür kitabı özelliğini taşımalıydı. nitekim öyle de oldu. Evet, "Siyaset Bilimi'nde Kuram- Yöntem- Güncel Yaklaşımlar", alanındaki eksikleri gidermeye çalışan, yetkinlik iddiasında bulunan bir ders kitabı. Bu özelliğiyle halihazırda piyasada bulunan ve çoğu 1990'lı yılların başında miadını doldurmuş kitaplarda yer almayan bilgileri olabildiğince içermeye çalışıyor. Mevcut kitaplardaki temel bilgileri atlamaksızın, üniversite ve seçmeli ders olarak Siyaset Bilimi okuyan lise öğrencileriyle, 21. yüzyılın başında insan bilişisini meşgul eden yeni siyasal tartışmaların buluşturulmasına çalışıyor.

Hayır, "Siyaset Bilimi'nde Kuram- Yönetem- Güncel Yaklaşımlar", kökten bir ders kitabı değil: zira kitap yazarları, ortaya koydukları çaba- metinleri kaleme alış teknikleriyle, siyaset bilimine pek ilgi duymayan sokaktaki vatandaşı, hem siyaset ısındırma hem de genel kültür sahibi kılma kaygısını derinden yaşıyorlar. Bu özelliğiyle, dileyen herkesin temel siyasal paradigmalar hakkında, çekinmeden ellerine alabileceği bir başucu eseri olabilmenin yolunu arıyor, "Siyaset Bilimi'nde Kuram- Yöntem- Güncel Yaklaşımlar" kitabı. İşte yazı ekibinin, "Aslında her şey siyasaldır" inancının arkasında, bu iki çabanın ortak sorumluluğu gizli.

Kapat