Sepetim 0 Toplam: 0,00 TL
%35
Urartu - Doğu'nun Güneşi

Urartu - Doğu'nun Güneşi

Liste Fiyatı : 13,89TL
İndirimli Fiyat : 9,03TL
Kazancınız : 4,86TL
Taksitli fiyat : 9 x 1,10TL
9786059398640
605246
Urartu - Doğu'nun Güneşi
Urartu - Doğu'nun Güneşi
Halk Kitabevi
9.03

Arka Kapak Yazısı

Anadolu çoğu uygarlıklara ev sahibi yapmakla kutsal sayfalar arasına girmeyi başarmış bir bölge olarak belleklere yerleşmiştir. Anadolu'nun coğrafik konumları dışında tarihi ile ilgili ifadelerin toplamı belki de binlerce ciltlik bir ansiklopediyi oluşturur. Nedeni de o kadar çok uygarlık tarafından kullanıldı ki arkeologlar tarafından bulunan belgelerde önemi anlaşılan bir bölge konumuna getirildi. Bölge bir yarımada şeklinde Asya kıtasının güneydoğu kısmında konumlandırılır.

Anadolu'nun bütünü Türkiye topraklarında bulunur. Kuzeyde Karadeniz batıda Marmara ve Ege denizleri güneyinde ise Akdeniz yer almaktadır. Günümüzde bu adların yerine "Anadolu" adı kullanılmaktadır. Tarihsel yönden stratejik bir noktada bulunan Anadolu çoğu uygarlıkların kilit noktası olmuştur. Tarihsel özelliğiyle Cilalı Taş Devri önceleri Anadolu'da kurulmuştur.

Çatalhöyük Çayönü Nevali Çori Hacılar Göbekli Tepe ve Mersin yerleşim yerleri Cilalı Taş Devri'nden kalan yerleşim yerleridir. Truva yerleşimi de Cilalı Taş Devri döneminde kurulmuş ve Demir Çağı'na doğru ilerlemiştir. Anadolu çok ilginçtir ki Sümer Asur Urartu Hitit Lidya Peres Selçuklu Osmanlı Roma Bizans Yunan Kelt gibi uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır.

Genel Yayın Yönetmeni: Hulusi Koray

Tasarım: Ayhan Aslan

Kapat