Ürün Sepetinize Başarıyla Eklendi
Animasyonun Önlenemez Yükselişi - Halkkitabevi

Animasyonun Önlenemez Yükselişi

Stok Kodu
9789756857687
Boyut
14x20
Sayfa Sayısı
270
Resimleyen
adae3e18ce0d4940b1767d2df36decc9
Kapak Türü
Ciltsiz
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
9789756857687
649607
Animasyonun Önlenemez Yükselişi
Animasyonun Önlenemez Yükselişi
23.63

"Live action" (canlı sinema) görsel anlatıyı sunmak için kullanılan, hareketli görüntünün algılanabilmesi, görüntünün devamlılığı ilkesine dayanan ortamlardan biri. Animasyon sineması ise tıpkı "live action" gibi görsel bir anlatı sunmak için kullanılan diğer bir ortam. Ancak animasyon sinemasında, hareketin görünür olmasını sağlayan çerçeveler dizisini oluşturmak için mutlaka bir kameraya ihtiyaç duyulmaz.

Tamamen özgün olan bu çalışmanın yazarı Özge Samancı, bir animasyon ortamından söz etmek için neden "çizgi film" ve "canlandırma sineması" terimlerini tercih etmediğini açıklarken; "çizgi film"in animasyon sinemasının sadece sınırlı bir kısmını kapsayan bir sözcük olduğunu, animasyon sinemasının sadece çocuklara, "live action" sinemasının ise yetişkinlere seslendiği gibi yerleşik kanılara karşı çıkıyor.

Samancı, sinemanın günümüzde ulaştığı teknolojik düzeyde, söz konusu iki ortamı birbirinden ayırmanın yanı sıra, birlikteliğini değerlendirmenin de kolay olmadığını öne sürüyor. Yazarın bu eseri, animasyon sinemasının tarihsel sürecini irdelerken, giderek karmaşıklaşan bu yapıdaki yeni terminolojik gelişmeleri de ele alıyor ve animasyonun "hayali" dünyası ile "live action" sinemanın "gerçek" dünyası arasındaki gidiş-gelişlerini inceliyor.

 

Kapat