Ürün Sepetinize Başarıyla Eklendi
Ayşe Kulin

Ayşe Kulin, Bosnak kökenli bir baba ve Çerkes kökenli bir annenin kızı olarak 1941 yılında İstanbul'da doğdu. Muhittin Kulin, İstanbul'da Devlet Su İşleri'ni kuran ilk sivil mühendislerden biriydi ve kısa sürede bu kurumun ilk müdürü olarak atandı. Ayşe Kulin, Arnavutköy'deki Amerikan Kız Koleji'nden mezun oldu. 1984 yılında Güneşe Dön Yüzünü adlı bir öykü derlemesi yayınladı. Bu kitaptaki bir öykü olan Gülizar, 1986'da Kırık Bebek adlı bir filme uyarlandı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından senaryo ödülüne layık görüldü. Ayşe Kulin, birçok film, televizyon dizisi ve reklam için senarist, sinematograf ve yapımcı olarak çalıştı. 

Eserleri Ve Aldığı Ödüller

1986 yılında, Ayaşlı ve Kiracıları adlı televizyon dizisindeki çalışmasıyla Tiyatro Yazarları Derneği'nden "En İyi Sinematograf" ödülünü kazandı. 1980'lerde, Yusuf Taktak'tan resim dersleri aldı. 1996 yılında Münir Nurettin Selçuk'un biyografisini yazdı ve Bir Tatlı Huzur adını verdi. Aynı yıl Foto Sabah Resimleri adlı bir öyküyle "Haldun Taner Öykü Ödülü"nü, bir sonraki yıl "Sait Faik Öykü Ödülü"nü kazandı. 1997 yılında, İstanbul İletişim Fakültesi tarafından Adı Aylin adlı biyografik romanı için "Yılın Yazarı" olarak onurlandırıldı. Bir sonraki yıl, Geniş Zamanlar adlı öyküsüyle aynı ödülü kazandı. Kasım 1999'da Bosna Savaşı hakkında bir roman olan Sevdalinka'yı yazdı ve 2000 yılında Füreyya adlı bir biyografik roman yazdı. Haziran 2001'de Türkiye'nin doğu illerindeki dram ve bu illerin cumhuriyetin erken dönem tarihini şekillendirdiği hakkında bir roman olan Köprü'yü yayınladı. 

Ayşe Kulin, iki kez evlendi. Son romanları Hayat ve Hüzün, Mehmet Sarper ve Eren Kemahlı ile olan evlilikleri hakkında bilgi vermektedir. İki evlilik de boşanmayla sonuçlandı. Ancak her iki evlilikten de dört oğlu oldu. 

Türk Edebiyatının Seçkin İsmi Oldu

Ayşe Kulin, yaşadığı zorluklara rağmen yazma tutkusunu sürdürdü ve edebiyat dünyasında önemli bir yer edindi. Eserleri, okurlar tarafından ilgiyle karşılandı ve birçok ödül kazandı. Ayşe Kulin, Türk edebiyatının bilindik ve seçkin isimlerinden biri olarak tanınmaktadır ve eserleri Türkiye'de ve uluslararası alanda geniş bir okuyucu kitlesi tarafından takdir edilmektedir. Yazarlık kariyeri ve hayatı boyunca romanlar, hikâye kitapları ve biyografik eserler kaleme aldı. Ayşe Kulin, Türk edebiyatına önemli bir katkı sağlamış ve çağdaş edebiyatın önde gelen isimleri arasında yerini almıştır.

Ayşe Kulin - Yazarın kitapları

Çok Satanlar Yeni Çıkanlar En Düşük Fiyat En Yüksek Fiyat Kampanyalı Ürünler
90 Kayıt bulundu Toplam 5 Sayfa << 1 2 3 4 5 > >>
Kapat