Ürün Sepetinize Başarıyla Eklendi
İlber Ortaylı

Türkiye'nin Sevilen Tarihçisi

İlber Ortaylı, Türk Tarih Kurumu'nun onursal üyelerinden biri olarak kabul edilir ve dünyaya geliş tarihi 21 Mayıs 1947'dir. O, Bregenz şehrinde doğmuş olup ailesi Kırım Tatar kökenlidir. Ortaylı'nın annesi Şefika Ortaylı ve babası ise Kemal Ortaylı'dır. Sadece 2 yaşında olduklarında aile, İstanbul'a taşınmış ve daha sonra Ankara'ya yerleşmiştir. Ortaylı, Ankara'ya taşındıklarında Etlik İlkokulu'na kaydolmuştur. Almanca öğrenmek için, St. George's Avusturya Lisesi'ne devam etmiştir. Bu okulda önce hazırlık sınıfını tamamlamış ve ardından ortaokul bölümünden mezun olmuştur. Sonrasında ise Ankara Atatürk Lisesi'ne kaydolmuş ve 1965 yılında bu okuldan mezun olmuştur. 

Annesi Sefika Ortaylı'nın rus dili ve tarihini öğrenmesine yardımcı olması, Ortaylı'nın Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde çalışmasının bir sonucudur. 1969 yılında mezun olması için aynı zamanda Viyana Üniversitesi Slavistik ve Doğu Bilimleri Bölümü'nde de eğitim aldı. İlber Ortaylı, Profesör Doktor unvanına sahiptir ve yüksek lisansını Halil İnalcık ile birlikte Chicago Üniversitesi'nde tamamladı. 


Akademik Kariyeri ve Başarıları

Akademik çalışmalarında ilerleyen İlber Ortaylı, 1974 yılında "Tanzimat dönemi sonrası yerel yönetimler" teziyle "doktor" ünvanını kazandı ve 1979 yılında "Alman etkisi Osmanlı İmparatorluğu'nda" çalışmasıyla "doçent" unvanını elde etti. Hükümetin akademik politikalarına tepki olarak 1982 yılında görevinden istifa etti. Üniversite şehirleri arasında seçkin olan Berlin, Paris, Viyana, Princeton ve Moskova'da misafir profesör olarak dersler verdi. Çeşitli üniversitelerde, Cambridge, Oxford, Roma, Sofya ve Tunus gibi birçok konferans düzenledi. Rusya tarihi ve Osmanlı döneminin belirli dönemleriyle ilgili makalelerini içeren yazıları, hem yurt içinde hem de yurt dışında yayınlandı ve 1989 yılında Türkiye'ye geri döndü. Aynı yıl içinde profesör unvanını aldı. 


Kitapları ve Televizyon Programları

1989-2002 yılları arasında, İdare Tarihi Bölüm Başkanı olarak görev yaptığı Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden sonra, 2002 yılında Hukuk Tarihi Bölüm Başkanı olarak Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne geçiş yapan Ortaylı, 2004 yılında Bilkent Üniversitesi'nde misafir öğretim üyesi olarak görev aldı. Ünlü profesör İlber Ortaylı, aynı yıl TRT 2'de başlayan ve TRT Türk'te hafta sonları yayınlanan "İlber Ortaylı ile" adlı programı sunmuştur. 2009 yılında NTV'de "İlber Ortaylı ile Tarih Dersleri" ve 2011 yılında Bloomberg HT'de "İlber Ortaylı ile Vakit Kaybetmeyin" programlarını sunmuştur. Topkapı Sarayı Müzesi'nin başkanlığını ise 2005-2012 yılları arasında yapmıştır.

Halen Milli Saraylar Bilim Kurulu Başkanlığı görevini icra etmektedir. İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Rusça, Kırım Tatarcası, Romence, Slovakça, Sırpça, Hırvatça, Arapça, Boşnakça, Farsça, İbranice, Latince, Antik Yunanca ve Yunanca dillerinde üst düzeyde yetkinlik, Türkçe, Kazakça ve Özbekçe dillerinde ise orta seviyede hakimiyet sahibidir. 

İlber Ortaylı - Yazarın kitapları

Çok Satanlar Yeni Çıkanlar En Düşük Fiyat En Yüksek Fiyat Kampanyalı Ürünler
77 Kayıt bulundu Toplam 4 Sayfa << 1 2 3 4 > >>
Kapat