Ürün Sepetinize Başarıyla Eklendi
İskender Pala

İskender Pala  Divan Şiiri Profesörü ve Roman Yazarı

1958 yılında Türkiye'de doğan İskender Pala, bir Türk Divan Şiiri Profesörü ve çok satan roman yazarıdır. Ayrıca, Zaman gazetesinde köşe yazıları da kaleme almıştır. Pala, 1979 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun olmuş ve teğmen olarak Türk Deniz Kuvvetleri'ne katılarak Türk Edebiyatı dersleri vermiştir.


Deniz Kuvvetleri'nde görev yaparken, 1987 yılında Türk Deniz Kuvvetleri Müzesi Arşivi'ni kurarak Osmanlı İmparatorluğu dönemine ait birçok tarihi belgenin sınıflandırılması ve restorasyonu çalışmalarında yer almıştır. Aynı zamanda Divan (Osmanlı) Şiiri Ansiklopedik Sözlüğü'nü yayınlamış ve 1989 yılında Türkiye Yazarlar Birliği Ödülü'ne layık görülmüştür. Ancak, "Postmodern darbe" olarak adlandırılan dönemde Deniz Kuvvetleri'nden herhangi bir suçlama olmadan ayrılmak zorunda kalmıştır.

 

İslam Pratiği ve Askeri Ayrılık

Özel yaşamında İslam'ı pratiğe dökme şeklini gerekçe olarak göstermiştir ve Deniz Kuvvetleri'ndeki deneyimleri ve ayrılışını anlatan "Bir Darbenin İçinden" adlı eseriyle ön plana çıkmıştır.

İskender Pala'nın erken yaşam macerası, Uşak'ta 8 Haziran 1958 tarihinde başlamıştır. İlköğretimini Uşak'ta Cumhuriyet İlkokulu'nda, ortaöğretimini ise Kütahya'da Kütahya Lisesi'nde tamamlamıştır. Yaz aylarında inşaat işçisi olarak çalışarak eğitimi için para biriktirmiştir. 1975 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'ne kabul edilmiş ve 1979 yılında mezun olmuştur.


Kariyerine üniversite mezunu olarak başlamak isteyen Pala, Türk Deniz Kuvvetleri'nde Türk Edebiyatı öğretmeni olarak görev yapma imkanı bulmuştur. 1980 yılında yaşanan Türk askeri darbesi döneminde bu göreve başlamış olan Pala, darbeden sonra evlenmiştir. Ancak, maddi açıdan zor bir durumda olduğu için Deniz Kuvvetleri'nin ilanını görerek başvurmuş ve Mayıs 1982'de teğmen olarak Deniz Kuvvetleri'ne katılmıştır.

İskender Pala, görev yeri olarak İstanbul'daki Türk Deniz Harp Okulu'na atanmıştır. 1983 yılında, İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu'nda Klasik Türk Edebiyatı alanında doktorasını tamamlamıştır. Akademik ilerlemesi sayesinde, 1984 yılı Ağustos ayında Teğmen Yüzbaşı rütbesine terfi etmiştir. 

 

Özel Hayatı

İskender Pala, F. Hülya Pala ile evlenme tarihleri 23 Eylül 1980'dedir. Çiftin üç çocukları bulunmaktadır adındaki çocukları Hilye Banu, Elif Dilasa ve Alperen Ahmet. Her romanında Pala, eşine minnettar olduğunu dile getirmekte ve onu hayat arkadaşı, ilk okuyucusu ve eleştirmeni olarak tanımlamaktadır. Eşi Hülya Pala ise bir röportajında romantik biri olmadığını ve görüşlerinin belirleyici ve katı olduğunu ifade etmiştir. Kendi düşüncelerini aktarırken Al-Farabi'nin "Eğer erkek aşık olmasaydı, kız aşka değmezdi" şeklindeki şiirini alıntılamıştır.

İskender Pala - Yazarın kitapları

Çok Satanlar Yeni Çıkanlar En Düşük Fiyat En Yüksek Fiyat Kampanyalı Ürünler
146 Kayıt bulundu Toplam 8 Sayfa << 1 2 3 4 5 6 7 8 > >>
Kapat