Türk Askeri Kültürü-Kutulu Kolektif

Türk Askeri Kültürü-Kutulu

Stok Kodu
9786057635112
Sayfa Sayısı
880
Kapak Türü
Karton Kapak
100,00TL
%31 İNDİRİM
69,00TL
Taksitli fiyat : 9 x 8,43TL
Temin süresi 5 gündür.
Ürün Sepetinize Başarıyla Eklendi
9786057635112
615002
Türk Askeri Kültürü-Kutulu
Türk Askeri Kültürü-Kutulu
Kronik Kitap
69.00

Türk askerî tarihi ne zaman başlar? Hun Kök Türk Uygur Karahanlı Gazneli Memlûk Büyük Selçuklu ve Osmanlı devirlerinde Türk ordusu nasıl bir düzendedir? Orduyla devlet ve orduyla millet arasındaki ünsiyetin kökünde neler vardır? Çağlara yayılan Türk askerî gelenekleri nelerdir? Türk kültüründe at hangi öneme sahiptir? Teşkilat lojistik istihbarat faaliyetleri ne şekilde gelişmiştir? Türk askerî kültürünün Batı askerî kültüründen farkları nelerdir? Günümüz Türk Silahlı Kuvvetleri'nin nasıl bir kültür yapısı vardır? Askerî kültür kapsamında devam eden ve etmeyen özellikler nelerdir? Yerli bir doktrin kapsamında ilk defa ortaya konan "Dört Yön Doktrini" nedir?

Türkler tarih sahnesine çıktıkları ilk zamanlardan itibaren savaşçı bir ruha sahip olmalarıyla ün kazanmışlardır. Çocuk denecek yaştan itibaren ok ve yay kullanımında uzmanlaşmış özellikle at binme konusunda yeryüzünün sayılı milletlerinden biri olarak gösterilmişlerdir. Bu kabiliyetler tüm dünyanın Türklerin askeri başarıları nezdinde söyledikleri içinden yalnızca birkaçıdır. Birçok devlet kurmuş ve geniş coğrafyalara hâkim olmuş Türkler elbette ki askerî tarih anlamında dünyanın en köklü milletlerinden biridir. Tarih sahnesine asker olarak çıkan Türkler 21. yüzyılda da "asker millet" olmayı sürdürmekte söz konusu vatan olduğunda geriye kalan hiçbir şeyin önemli olmadığını her fırsatta göstermektedir.

A. Sefa Özkaya'nın hazırladığı elinizdeki kitap bugüne kadar Türk askerî tarihi ve kültürüne dair yapılan en geniş ve en kapsamlı çalışma olup ilk Türk devletlerinden günümüze dek Türklerin ordu teşkilatını askerî geleneklerini niteliklerini strateji ve taktik anlayışlarını felsefî bakış açılarını ve bazı öne çıkan faaliyetlerini derinlemesine irdeleyerek alanındaki büyük bir boşluğu dolduruyor. Türk Askerî Kültürü günümüzün ve geleceğin askerlerine askerî tarihçilerine tarih ve askerî kültür meraklılarına hitap eden tarih tutkunlarının çok uzun yıllar boyunca ellerinden düşüremeyecekleri bir çalışma...

Kapat