Ürün Sepetinize Başarıyla Eklendi

Dünyanın En Çok Okunan Kitapları

Suç ve Ceza – Dostoyevski

Dünya Edebiyatın’ın göz bebeği hatta bizce bir başyapıt olarak okunması gereken kitaplar listenizin ilk kitabıdır Suç ve Ceza. Öyle ki kitapta adeta kendi hayatından kesitler sunan Dostoyevski, Suç ve Ceza’nın ana karakteri Raskolnikov ile çektiği sancıları, yaşadığı taşkınlıkları ve kaosu ve bu süreçte yaşadığı ahlaki ikilemleri anlatarak dönemin Rusya’sına ayna tutmaktadır.

Dönemin gençlerinin intiharına sebebiyet veren Genç Werther’in Acıları kitabı okunması gereken kitaplar arasında yer alan Dünya klasiklerindendir. Mektup türünde yazılan romanda Goethe, Werther ile yaratmış olduğu karakter sayesinde 25 yaşında ün kazanmış ve Almanya sokaklarında gençlerin sarı pantolon ve mavi ceket giyen romantik gençlerin peşi sıra intihar etmesine sebebiyet vermiştir.

Bir Gabriel Garcia Marquez hayranıysanız muhtemelen okuduğunuz, ancak bu yazıyı riske atmak istemeyerek bizim size yine de önereceğimiz 1982 Nobel Edebiyat Ödüllü yazarın Yüzyıllık Yalnızlık kitabı sizlere sunmaktan gurur duymaktayız.

Amerikan Edebiyatı’nın klasikleri arasında yer alan Pulitzer Ödüllü Bülbülü Öldürmek Dünde Edebiyatı ve Dünya Klasikleri kategorisi içerisinde okunması gereken kitaplar arasında yer alan önemli kitaplardan biridir.

Günümüz dünyasının fragmanı niteliğinde büyük bir önsezi ve ileri görüşlülük ile yazılan Modern Dünya Manifestosu ve Protestosu niteliği taşıyan kitap, okurken adeta başınızı döndürecek.

Uykudan uyandığı bir sabah hayatı gözlerini bir böcek olarak açan Gregor Samsa’nın uzun hikayesinin anlatıldığı Franz Kafka’nın Dönüşüm’de, bireyin kendine ve ortaya koyduğu emeğine yabancılaşmasını anlatmaktadır.

Bir çocuk kitabı serisi olup da, büyük küçük dinlemeden herkesin yüreğinde taht kurma özelliği taşıyan serinin ilk kitabı olan Şeker Portakalı, adını küçük Zeze’nin arkadaş olduğu şeker portakalı fidesinden alır. Öyle ki çok çocuklu ve yoksul bir ailede sevgisizlikle büyüyen minik Zeze’nin çocuk kalbi, yapmış olduğu haşarılıkları ve minik şeytanlıkları anlatacak bir dosta ihtiyaç duymaktadır.

Tarihi bir roman özelliği taşıyan Charles Dickens’ın İki Şehrin Hikayesi adlı romanı, Fransız İhtilali yıllarında kaleme alınmış olup savaşın doğurduğu açlık, sefalet ve çaresizliği ustaca anlatan bir kült romandır.

Yediden yetmişe herkesin defalarca okuyabileceği ve her okuyuşunda kendine farklı anlamlar çıkarabileceği, kendini bulabileceği, kendini keşfe çıkabileceği belki de en güzel ve en akıcı, ustalıkla kaleme alınmış bir çocuk kitabıdır Küçük Prens.

Hemingway’in yazmış olduğu kısa roman tadındaki İhtiyar Adam ve Deniz kitabı, Hemingway’in en ölümsüz eserlerinden birisidir. Kitabın hem kaleme alınış şekli, okuyucuyu içerisine çekmesi ve yüreklendirmesi, hem de üslubu ve akıcılığı hemen her yaştaki insanın zevkle ve kolaylıkla okuyabileceği okunması gereken kitaplar listesine yer almaktadır.

1946 Nobel Edebiyat Ödüllü Siddhartha, Alman yazar Hermann Hesse tarafından yazılmış ve ilk basımını 1922 yılında yaparak o günden bugüne Budizmin içsel öğretileri ile bizleri buluşturan dünya edebiyatının en önemli dünya klasiklerinden biridir.

Nobel Edebiyat Ödülü sahibi John Steinback tarafından kaleme alınmış olan Fareler ve İnsanlar, dünya edebiyatında bir uzun hikaye örneği olup 1922 yılında ise karşımıza Amerikan dönemi dram filmi olarak karşımıza çıkmaktadır.

2. Dünya Savaşı sırasında atılan atom bombalarından korunmak amacıyla bir grup Britanyalı çocuğun bir uçağa bindirilmesi ve ardından ıssız bir adaya bırakılarak terk edilmesini konu alan William Golding’in en önemli eserlerinden olan Nobel Edebiyat Ödüllü Sineklerin Tanrısı, tam anlamıyla sıra dışı olay öyküsüyle biz okurlara karanlığın yüreğini anlatmaktadır.

Kapat